گل صحرا

1395/11/09
شماره خبر : 1782

تحقق اسلام رحمانی و عدالت اجتماعی، در گرو تحقق حقوق شهروندی در جامعه است

دکتر علی یونسی، این مطلب را عصر سه شنبه در دومین نشست علمی -  تخصصی مجمع مشورتی توسعه استان تهران با موضوع "حقوق شهروندی وامنیت ملی"، در سالن اجتماعات سازمان برنامه و بودجه استان تهران ، عنوان و تاکید کرد: موقعی اسلام اجتماعی و عدالت در جامعه پیاده می شود که حقوق شهروندی در تمام زوایای جامعه نفوذ کند و عدالت در همه بخش ها عملی شود.
دستیار ویژه رییس جمهوری در همین باره به حقوق ملت و دولت نسبت به هم اشاره کرد و ضمن تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی و نهادینه شدن حقوق شهروندی در جامعه، تاکید کرد که در چنین شرایطی این حقوق باید همواره جزو مطالبات ملت بوده و دولت نیز پاسخگو باشد.
یونسی، بر خلاف نظر کسانی که حقوق شهروندی را حقوقی غربی می خوانند ،  تصریح کرد که این حقوق غربی نیست بلکه حقوق اسلامی است و  باران رحمت و لطف خدا برای همه است و حکومت ها باید تجلی رحمت و رحمانیت باشند.
او گفت: بارزترین ویژگی خدا رحمانیت است و خدای رحمان به همه لطف دارد و در نزد او کافر و مسلمان و اقلیت و اکثریت مطرح نیست و خالق هستی فرقی و فاصله ای میان آفریدگانش قائل نشده و قومی یا فردی را بر دیگری ترجیح نداده است.
علی یونسی، در تکمیل این بخش از سخنان خود، این را هم گفت که البته وقتی می گوییم برابری در قرآن، منظور تساوی در حقوق شهروندی است و نه در فضلیت، که در قرآن به آن تاکید شده و تفاوت میان مومن و غیرمومن قائل شده است.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، یادآور شد که نگاه رحمانی خداوند اینگونه است و لذا حاکمان نیز به تاسی از پرودگار باید حقوق مردم بدون ایجاد تفاوت، رعایت کنند.
این عضو دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد که در حکومت اسلامی و دولت اسلامی نیز هیچکس نور چشمی نبوده و گروه خاص و خودی در برخورداری از مزایای حکومتی  نداریم.
یونسی، به موضوع ضرورت وجود امنیت در این فرایند نیز به عنوان عاملی مهم در حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: قانون و عدالت و امنیت باید برای همه باشد و عدالت زمانی تامین میشود که حقوق شهروندی وجود داشته باشد.
دستیار ویژه رییس جمهوری ادامه داد: امنیتی، پایدار و عمومی و ملی است که با تکیه بر عدالت، پایه ریزی شده باشد و اگر عدالت و حقوق شهروندی نباشد، امنیت، به سرعت متزلزل می شود.
این روحانی نواندیش، در توضیح ضرورت عمومی شدن امنیت، گفت: امنیت اکثریت در یک جامعه؛ به شرطی تامین می شود که امنیت اقلیت هم تامین شده باشد و اجازه داده نشود که احساس بی عدالتی در جامعه و در میان اقشار،  رسوخ کند زیرا در چنین شرایطی این اصل امنیت است که مخدوش می شود.
یونسی، تاکید کرد که امنیت ، ضروری ترین کالای ملی برای هر کشوری ست و اگر این مولفه نباشد هیچ چیزی برای یک جامعه باقی نمی ماند.
این روحانی عضو دولت تدبیر و امید، بار دیگر با تاکید بر اینکه امنیت، بدون عدالت، امکان تحقق پیدا نمی کند، یادآور شد که نزدیکی به خدا و تقوا و دین و دیانت و اخلاق و ارزش های اخلاقی در محیط ناامن ، وجود نخواهد داشت، تنها امنیت است که زمینه ساز تحقق این ارزش های انسانی و الهی می گردد.
دستیار ویژه رییس جمهوری تصریح کرد: امنیت بدون عدالت ایجاد نمی شود و عدالت نیز در مفهوم اصلی خود، همان رعایت حقوق همه مردم، بدون تفاوت قائل شدن میان آنان است.
او این را هم گفت که امنیت درون زا، با پشتوانه عدالت برقرار می گردد و عدالت را انسانیت ، تعریف می کند واساسا، عدالت ، امری ما قبل دینی و ما قبل حکومتی است و با انسان متولد و با انسان نیز تعریف می شود.
علی یونسی در ادامه سخنان خود به منشور حقوق شهروندی که از سوی رییس جمهوری اسلامی و با مشارکت حقوقدانان و نخبگان حقوقی برجسته کشور تدوین شده است اشاره و بر ضرورت تبدیل شدن این گفتمان به گفتمانی مسلط تاکید کرد.
وی، به موانع سر راه تحقق حقوق شهروندی درجامعه از جمله موانع فرهنگی و مقاومت برخی اشخاص که در سطح برخی نخبگان هم به چشم می خورد، نیز اشاره داشت و گفت: تدبیل این گفتمان به عنوان گفتمان مسلط در جامعه به یک جهاد فکری نیاز دارد تا این حقوق، مبدل به حقوقی هنجاری و پذیرفته شده گردد.
یونسی ، گفت: هرچند این گفتمان در  میان اکثریت جامعه نخبگان، وارد شده ولی در غیر نخبگان هنوز با مشکل فرهنگی و عدم پذیرش مواجه هستیم و این وظیفه نخبگان است که آگاهی رسانی کنند و زمانی که برای نخبگان به عنوان هنجار پذیرفته شد، آنان این اصل امینت آفرین و ملی را به لایه های اجتماعی برده و جامعه مدعی و مطالبه گر می شود.
دستیار ویژه رییس جمهوری در عین حال به سختی های راه نیز اشاره کرد و گفت تحقق حقوق شهروندی زمان بر است و جهاد فکری و فرهنگی می طلبد.
یونسی،  اقدام رییس جمهوری در برافراشتن این پرچم را  به عنوان اقدامی ملی و اساسی و ضروری دانست و گفت که البته این اقدام دکتر روحانی با مخالفت هایی هم رو به رو شده و بسیاری از مخالفان با انگیزه های سیاسی با منشور حقوق شهروندی مخالفت می کنند و تصورشان بر این است که این اقدام نوعی حرکت تبلیغاتی از سوی دولت است در حالی که روحانی از ابتدای حضور در انتخابات چنین ایده ای را مطرح کرده بود.
دستیار ویژه رییس جمهوری، تاکید کرد: حقوق شهروندی یک ضرورت ملی است و رقبای رییس جمهوری نیز باید آن را بپذیرند و خود راسا این حقوق را از دولت مطالبه کنند.
علی یونسی، با اشاره به اینکه این حرکت یک جهاد مستمر و طولانی ، همراه با ریسک و خطرپذیری است، گفت: رقابت سیاسی میان جریان های سیاسی ، باید برای اجرای حقوق شهروندی باشد و نه توقف اجرای آن. و همگان باید تلاش کنند که مردم و ملت را به حقوق خود آشنا کنند و دولت ها را پاسخگو نمایند، زیرا امنیت ملی و عدالت اجتماعی از این مسیر تامین می گردد.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی، در عین حال تاکید کرد که چالش اصلی در این جا بیتشر به موانع فرهنگی باز می گردد و نه موانع سیاسی، و بسیار هم ریشه دار است و به ایران هم اختصاص ندارد بلکه این موانع در جهان توسعه یافته، همچنان وجود داشته است.
یونسی، در ادامه به نظر برخی از مخالفان منشور حقوق شهروندی که آن را بر خلاف اسلام می دانند اشاره و با ابراز تاسف از این امر، گفت: این گروه نمی دانند که چنین برداشتی از حقوق شهروندی، تعریفی ظالمانه از اسلام است و باید از دادن این نسبت زشت به اسلام توبه کنند.
او گفت: اسلام اصیل، عین عدالت است و برای نجات بشریت آمده  و مهد حقوق شهروندی است و لذا باید بازتعریفی از مفاهیم دینی داشته باشیم، که بهترین منبع برای این بازتعریف قرآن و نهج البلاغه و سیره قطعی پیامبر اکرم است.
این روحانی نواندیش، افزود: مهمترین مدرک سیاسی برای ما نهج البلاغه امیرالمومنین است و با توجه عمیق به آن، تجلی حقوق شهروندی در حکومت معنا پیدا می کند. این کتاب، بهترین سندی است که می توان به آن افتخار کرد که همه حقوق شهروندی در آن یافت می شود.
یونسی، نهج البلاغه امام علی را مانند  خود امام، مظلوم دانست وگفت: باید به فرازهای این کتاب بزرگ عمل کنیم زیرا مفاهیم سیاسی و گتفمان های سیاسی و نگاه  دین  به مردم و حقوق شهروندی در متن این سند پرافتخار آمده است.
این روحانی نو اندیش به فرازهای از نهج البلاغه اشاره کرد و گفت: وقتی مولا علی (ع) به والی مصر می گوید که مردم را دوست بدار و به آنان رحمت و محبت داشته باش و یا اینکه حق نداری در مصدر حکومت، مثل یک درنده نسبت به جان مردم، عمل کنی، بلکه باید خدمتگذار مردم باشی، ین عین حقوق شهروندی است.
یونسی افزود: امام علی (ع)  در تاکید و تعلیم و تساوی حقوق ،  در توصیه اش به والی مصر می گوید این مردم مصر یا مسلمانند، مثل خودت انسان هستند. این عبارت دقیقا تعریف حقوق شهروندی است.
وی، گفت: استفاده از تعابیری مثل ، قوم ما ، گروه ما و حزب ما، بر اساس تفسیر فرمایشات امام علی ، امری خطرناک است و امام آن را شیطانی می داند. به همین دلیل به والی مصر می گوید که مردم ، یا هم دین و هم کیش، و یا شهروند شما هستند لذا نباید تفاوتی میان آنها برقرار کرد.
این روحانی نواندیش، با ابراز تاسف از اینکه ما از این کلمات و عبارات امام علی (ع) که همان حقوق شهروندی و حقوق برابر است، غفلت ورزیده ایم، یادآور شد که حاکم و دولت ، باید مردم را مثل فرزندان خود بداند مشابه همان رابطه ای که میان خدا و خلق خدا است.
یونسی، بار دیگر به منشور حقوق شهروندی که از سوی رییس جمهوری ابلاغ شده اشاره داشت و گفت: در این زمینه ما هم به آگاهی ملی و هم مطالبه ملی نیاز داریم. حقوق شهروندی اگر خوب  اموزش داده نشود و تعمیم داده نشده و نهادینه نشود بعد از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد، لذا باید قدم های اساسی در زمینه  این حقوق برداشته شده تا به یک آگاهی عمومی ، ضرورت ملی، و خواسته ملی تبدیل شود.
علی یونسی در پایان سخنان خود، به سوالات تعدادی از شرکت کنندگان نیز پاسخ داد.
دستیار ویژه رییس جمهوری، در پاسخ به سوالی در باره وظایف دولت در این عرصه گفت: دولت باید برای عملیاتی کردن حقوق شهروندی، از خودش شروع کند و این امر را در سازمان ها و وزارتخانه های مربوطه نهادینه نماید و درعین حال می بینیم که مخاطب اصلی دکتر روحانی، خود دولت است.
یونسی در پاسخ به سوالی دیگر که سوال کننده پرسید، مهمترین چالش در اجرای منشور حقوق شهروندی چیست؟  و آیا سایر قوا نیز باید در این زمینه وارد میدان شوند یا خیر؟ گفتَ: اجرای کامل با مشارکت همه قوا امکان پذیر است و سیستم قضایی هم از جمله قوایی است که باید در این زمینه تلاش کند. ولی در عین حال باید توجه داشته باشیم که قانون تفکیک قوا در کشور ما اجرا می شود و لذا دولت باید از خود شروع کند، و بطور طبیعی اگر دولت و مچلس پای کار بیایند قوه قضاییه هم به این فرایند ملحق خواهد شد.
اکثریت حقوقدانان و قضات دادگستری خود را ملزم به مفاد حقوق شهروندی و قانون، می دانند.
یونسی، در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ارزیابی عملکرد دستیاری ویژه رییس جمهوری در حوزه اقلیت های دینی و مذهبی و موانع بر سر راه ، گفت: موانع زیاد است ولی ما در حد مقدورات و امکاناتی که داشته ایم کار کرده ایم و خود را موفق می دانیم. از جمله اینکه توانستیم ضرورت رعایت حقوق شهروندی اقلیت ها را در میان جامعه و در سطح ملی جا بیندازیم.
و به دلیل درک این ضرورت، مخالفان و رقیبان دولت هم رقابت مثبت در جذب اقلیت ها را شروع کرده اند. البته آنان فکر می کردند که دولت ، اهداف انتخاباتی دارد و لذا این جریان نیز شروع به جذب اقلیت ها کرده اند و ما هم از این رقابت خوشحالیم و استقبال می کنیم.
در فضایی که همه ، مباحث مربوط به حقوق اقلیت ها را دنبال می کنند به این معنا است که تلاش ما باعث شده که در حوزه نظری و ذهنی و ملی این گفتمان جا بیفتد و همه به این نتیجه رسیده اند که نباید تبغیض قومی و مذهبی و دینی در کشور وجود داشته باشد و این بخش مهمی از حقوق شهروندی است. البته در جاهایی مشکلات اجرایی وجود داشته وموانعی ایجاد شده است اما ما توانسته ایم عمده این موانع را برداریم و تاحدود بسیار زیادی رضایت اقلیت های دینی و مذهبی را بدست آوریم، بطوریکه میان ما و این بخش از جامعه، همکاری های خوبی برای رفع موانع قانونی انجام می شود، تا نیازهای اقلیت ها در حوزه های اجرایی مرتفع گردد.
دولت موفق شده که تبعیض خودسرانه تحمیلی و نه ساختاری را بردارد و مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مواضع و رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب، هم ، همواره  در برطرف کردن این اشکالات ، و باز کردن مسیر بسیار موثر بوده است.
 
 

نظرات درباره این پست

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما در هیچ قسمت از سایت نمایش داده نخواهد شد*

نظر هر کس نشان از تفکر ایشان است پس ما هیچ مسئولیتی در قبال نظر دیگران نداریم.*

آخرین نظرات

سلام دوست بزرگوار... خبری که متنشو بگیری از یک سایت دیگه معمولا منبع را ذکر می کنند... شما چرا قانون اولیه مطبوعا...

سلام دوست عزیز.... منبع خبر را میزدید خوب نبود...این خبری را که کار کردید از یک سایت دیگه گرفتید...پس براساس قانون ...

با سلام وتشکر از مدیر محترم سایت...که پوشش خبری خوبی دادن...احسن به خانم دکتر عایشه اونق انصافا بانویی متدین و دل...

با سلام و خسته نباشید خیلی ببخشید ولی ای کاش بجای گفتن سخن ران ها یکم درمورد خود شخص قادیر گوکلانی مینوشتین که ...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم عظیم قرنجیک این روزها در شرایط پسا تحریم ، اقتصاد کشور روزه...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم (((توجه . توجه : جهت درج در ماهنامه گل صحرا))) عظیم قر...

ح

انشالله شاهد برگزاری بیشتر چنین مراسم هایی در سطح استان و شهر باشیم. آرزوی موفقیت برای قاریان و استادان محترم.

ح

انشالله از هوشش در راه صحیح استفاده کنه!

سلام ممنون خبر جالبی بود. برای این دختر خانوم باهوش آرزوی موفقیت میکنم.

خدا قوت . شماره 9 به بعد در سایت دیده نمیشود.

پیوند های مرتبط

آمار و ارقام سایت

کل بازدید سایت 429710
بازدید امروز 349
بازدید دیروز 232
بازدید هفته 5011
بازدید ماه 17065