گل صحرا

1396/01/10
شماره خبر : 1881

ضرورت مشارکت ایرانیان واقوام ایرانی در انتخابات 96

به گزارش انسجام ملی، دسیتار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، در این گفت و گو که اواخر سال گذشته و در آستانه نوروز 96 انجام گرفت، همچنین، به تحلیل نقش جریان های سیاسی کشور در انتخابات، توصیه های آیت الله هاشمی و مقام معظم رهبری، و موضوعات متنوع دیگر پرداخت.
 
متن کامل این گفت و گو را در ادامه بخوانید:
بدون هیچ شک وشبهه ای نام آیت‌ا...هاشمی رفسنجانی با روابط گسترده منطقه‌ای با اعراب منطقه عجین است. آن مرحوم با دید وسیعی به ارتباط با جامعه جهانی وکشورهای منطقه می‌نگریست. حفظ رابطه با کشورهای اسلامی درشرایط طوفانی چند دهه اخیر منطقه از اولویت‌های مدنظر       آیت‌ا....‌هاشمی بود. او در زمان مسئولت خود در قوه مجریه تلاش‌های زیادی انجام داد تا رابطه جهان عرب با ایران بهبود یابد وتوانست در مسیر خود نوعی اخوت و دوستی را بین خود و پادشاه عربستان ایجاد کند. به نظر می رسد دولت فعلی هم که برآمده از ادبیات تعاملی دوران اصلاحات و سازندگی است، تمایل زیادی به ادامه نگاه‌ آیت‌ا... هاشمی در بعد داخلی و بین المللی دارد. به بهانه بررسی نگاه آیت‌ا.... هاشمی به روابط منطقه ای ایران و کشورهای منطقه «آرمان امروز» با حجت‌الاسلام علی یونسی وزیر اطلاعات دوران اصلاحات به گفت وگو پرداخته است. این گفت و گو را درادامه می‌خوانید.
×جناب آقای یونسی ،  با توجه به مسوولیت های حساسی که در سه دهه اخیر داشته اید و از نزدیک نیز با نظرات مرحوم آیت‌ا... هاشمی آشنایی دارید، به نظر جنابعالی آیت الله چه نوع نگاهی به مسائل بین المللی ومنطقه ای داشت؟
آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی با عینکی دقیق به تحرکات بین‌المللی می‌نگریست. آیت‌ا....معتقد به تنش زدایی با جامعه جهانی و خصوصا کشورهای منطقه بود. مرحوم هاشمی با هوشمندی و زمان شناسی لازم، در زمان ملک عبد‌ا... با عربستان سعودی رابطه نزدیکی با نگاه به منافع ملی ایران، بر قرار کرده بود. مردم در  دوران سازندگی ‌شاید اهمیت رابطه  خوب بین ایران و عربستان  به واسطه تلاش‌های آیت‌ا...‌هاشمی را کمتر درک کردند. اما  بعد از اینکه ملک عبد‌ا....  فوت کرد و حاکمان جدید عربستان در قدرت قرار گرفتند مشخص شد و به این درک رسیدیم که دلسوزان کشور در ایران تا چه اندازه جهت گیری حرکت آن روزهای آیت ا... هاشمی در رابطه با کشورهای منطقه ای را درک می کردند. و این جهت گیری دوراندیشانه مانع از هر گونه تنش و تشنج در منطقه و ناامیدی و سو استفاده دشمنان ایران و امنیت منطقه شده بود.
×آیت‌ا... هاشمی چگونه توانستند رابطه ایران و عربستان که از مدتها قبل وحتی در دوران پهلوی تیره شده بود را ترمیم کند؟
مرحوم ‌آیت‌ا... هاشمی به خوبی به این درک رسیده بود که با برقراری ارتباط عاطفی با پادشاه عربستان وایجاد مودت بین مسئولین دوکشور براساس اصول اخلاقی می‌تواند رابطه تیره ایران وعربستان را ترمیم کند. در مقاطعی اگر این رابطه نزدیک و عاطفی و دوستانه بین دو کشور نبود، آمریکا و رژیم اسرائیل، ایران وعربستان را به سوی جنگ هدایت می‌کردند. آمریکا  با ایجاد اختلاف بین ایران و عربستان درگذشته و حتی اکنون تلاش می‌کرد این دو کشور تاثیر گذار منطقه با یکدیگر رابطه عادی نداشته باشند.
×براساس چه مولفه هایی قدرتهای فرا منطقه ای، ایران و عربستان را به سوی جنگ هدایت می‌کردند که مرحوم آیت‌‌ا.... هاشمی توانست با ایجاد مودت طرح و توطئه آنها را خنثی کند؟
 درآن زمان و حتی امروز، اتفاقات و حوادثی در بحرین و یمن به وجود می آید که ریشه درگذشته تاریخی داشته و دارد. حوادثی که رژیم صهیونیستی تلاش داشت، آن حوادث را به ایران نسبت دهد. همچنین  فعالیت‌های تروریستی در عربستان، که توسط شهروندان سعودی صورت می‌گرفت و هیچ عنصر ایرانی در آن حوادث حضور و دخالت نداشت باز هم با فشار آمریکا و صهیونیستها  در عربستان عده ای قصد داشتند این حوادث را به ایران نسبت دهند. با این وجود، رژیم افراطی صهیونیستی می‌خواست به عربستان بقبولاند و این موارد را به ایران نسبت دهد. درآن زمان با مذاکرات مفید آیت‌ا... هاشمی که بخشی از آن توسط رئیس جمهور فعلی یعنی آقای روحانی شکل گرفت توانستیم بسیاری از این تلاش های تنش آفرین دشمنان را خنثی کنیم.
×این اولین باراست که از نقش شیخ دیپلمات در زمان آیت‌ا...هاشمی در ایجاد مودت بین ایران و عربستان پرده برداری می‌شود، رئیس جمهور فعلی ‌چه نقشی در مذاکرات مودت و دوستی میان تهران و رباض داشت؟
  درآن مذاکرات آقای روحانی نقش مهمی در مذاکره بین مقامات ایران و عربستان داشتند. مذاکراتی که        بین‌ دو کشور توسط رئیس جمهور فعلی‌آقای روحانی صورت گرفت به معاهده روحانی معروف شد. این معاهده درآن زمان، مانع از بسیاری از مشکلات شد و اجازه تشنج و اختلاف بیشتر بین دو کشور که عناصر فرامنطقه ای دنبال آن بودند را  نداد. آمریکایی ها درآن زمان سعودی ها را تحت فشار قرار داده بودند که حوادث تروریستی را به ایران  نسبت دهند اما سعودی‌ها به رغم درخواست آمریکایی ها اعلام کردند که این حوادث به ایران ارتباطی ندارد. درآن مقطع، آقای روحانی از سوی رئیس جمهور وقت عهدنامه ای را با سعودی‌ها به امضا رساندند که به عهدنامه مودت بین دو کشور معروف شد. عهد نامه روحانی تا زمان روی کار آمدن حاکمان جدید درعربستان، مانع تنش بین ایران و عربستان شد. اگر عهد نامه مودت و دوستی نبود حوادث در منطقه به طور یقین، این دو کشور مسلمان را تا آستانه جنگ پیش می برد.
× به‌رغم وجود این معاهده مهم بین ایران وعربستان که علی الاصول دو کشور، جدا از تغییر حاکمان سعودی؛ باید به آن پایبند باشند، به چه علت این رابطه در حال حاضر از شرایط  مطلوب و عادی خارج شده است؟
 مشکل درجای دیگری است. سعودی ها ناراحت هستند که چرا حوادث عراق به نفع ایران رقم خورده است. آنان صراحتا این ناراحتی و نگرانی را به مقامات ایران بارها اعلام کردند. در حالی که ایران اقدامی در عراق انجام نداده و شرایط خود به خود در عراق و براساس اشتباهات آمریکا  و متحدانش به نفع ایران تغییر پیدا کرد. مانند تغییر موضع که ترکیه در مقابل ایران داشت. ایران اقدامی در ترکیه و به نفع دولت مستقر در این کشور پس از کودتای چند ماه گذشته انجام نداده است اما ترکیه نسبت به قبل تمایل بیشتری به همکاری با ایران دارد. و البته این به هوشمندی جمهوری اسلامی باز می گردد که به دولت ترکیه برای ناکامی کودتا در این کشور زودتر از سایر کشورها تبریک‌گفت. ایران فرصت‌ها را زودتر و با تحلیل درست از شرایط، تشخیص داد و امروز در حال بهره برداری این فرصت ها به نفع منافع ملی و منطقه ای خود است. ایران که کودتای ترکیه را خنثی نکرد که عربستان از ایران ناراحت شده بلکه کودتای ترکیه را مردم ترکیه خنثی کردند. همین همدردی کوچک ایران و حضور ظریف در ترکیه بعد از کودتا موجب شده فرصت جدیدی به نفع ایران ایجاد شود. در عراق هم همین طور،  درعراق حوادثی به وجود آمده که ما از فرصت های ایجاد شده در این حوادث در جهت مردم عراق و حاکمیت ملت عراق، منطقه و منافع ملی خود استفاده کرده ایم، اما دخل و تصرفی در این  موارد نداشتیم ولی می بینیم سعودی ها قادر به درک این واقعیت ها نیستند. این در حالی است که حاکمان قبلی سعودی این ضرورت ها، شرایط و واقعیت ها  را می‌فهمیدند و راه درستی برای اداره کشور خود و تعامل با کشورهای منطقه انتخاب کرده بودند.
×نقشه راه حاکمان قبلی عربستان  در سیاست خارجی کشورشان چه بود که حاکمان فعلی به نگاه حکام قبلی در منطقه  اعتقادی ندارند؟
 راه حاکمان گذشته راه بقاء عربستان به عنوان کلیددار حرمین شریفین بود. راه فعلی حکام عربستان در کل منطقه و جهان اسلام خصومت ورزی و بی تدبیری است. حوادث منطقه و عدم شناخت حاکمان فعلی از این شرایط پیچیده موجب شد که به اعتبار حاکمان عربستان در جهان خدشه ی جدی وارد شود .  ضمن اینکه اقدامات عربستان موجب شد تمام دلارها و درآمدهای نفتی خود را در منطقه هزینه کنند. این در حالی است که ایران  در یمن حتی یک سرباز هم ندارد. ما تنها ار مردم مظلوم منطقه حمایت معنوی، انسانی و عاطفی و تبلیغاتی بشردوستانه می‌کنیم. اروپایی ها هم همین حمایت را انجام می دهند زیرا جنایت سعودی‌ها در یمن با هیچ منطق انسانی و حقوق بشری  قابل توجیه نیست. این حمایت البته در آینده برای کشور ما فرصت ایجاد خواهد کرد و تا این لحظه به نفع ایران بوده زیرا ما در مورد یمن یک موضع اخلاقی و حقوق بشری داریم. ضمن اینکه در آینده هم حوثی‌ها در یمن به شکلی در قدرت مشارکت خواهند داشت و به رابطه حسنه و دوستانه با ایران اهمیت خواهند داد و به تعبیری دقیق تر هر دولتی در یمن مستقر شود به ناچار با ایران رابطه خوب و حسنه ای خواهد داشت. استراتژی ایران در یمن کاملا عقلانی و منطقی است. هیچ تحولی در آینده یمن نخواهد توانست خسارت وارده به عربستان را جبران کند که این خسارت ناشی از بی تدبیری و خطای استراتژیک حاکمان جدید سعودی در تحمیل جنگ به این کشور فقیر عربی یعنی یمن است.
× یکی از اتفاقات ماههای پایانی سال 95 درگذشت ناگهانی آیت‌ا... هاشمی بود. اساسا انقلاب اسلامی بدون هاشمی را چگونه توصیف و مورد بررسی قرار می دهید؟
بله اتفاق بسیار مهم و تاثربرانگیزی  در این سال رخ داد. ارتحال آیت‌ا... هاشمی یک فاجعه ملی بود. خلاء آیت‌الله هاشمی برای کشور و جمهوری اسلامی غیرقابل جبران است. همان طور که خلاء  شهیدان مطهری و بهشتی هرگز پر نشد، اما خلاء وجود آیت‌ا.... هاشمی  بسیار بیشتر از سایرین دیده می شود.آیت‌ا... هاشمی حدود چهار دهه درتمام تحولات مهم ایران نقش کلیدی و محوری داشته‌است. به خصوص با شهادتی که  آیت ا... هاشمی نزد نمایندگان مردم در خبرگان که «نظر امام به مقام معظم رهبری نزدیک برای رهبری آینده نظام بوده»  دادند، در رهبری ایشان بسیار تاثیرگذار بود.       آیت‌ ا... هاشمی در جریان دفاع مقدس و سپس باز سازی ایران بعد از جنگ، نقش مهمی و بنیادین داشت. همچنین ایشان در تحولات دوم خرداد و انتخابات92 و تحولات مهم کشور بیشترین اثرگذاری  را داشت ،‌ و در بسیاری موارد بی بدیل بود. شما مشابه این رویدادها و رخدادهای سیاسی در کشور زیاد دارید که آیت الله در تمامی آن رخدادها نقش مهم و امنیت آفرین و اعتدالی ایفا کرد.
×یک دهه آخر زندگی‌ آیت‌ا... هاشمی بیش از زمانی که آن مرحوم مسئولیت های مختلفی داشتند مورد توجه مردم قرار گرفتند چه اتفاقی افتاد که آیت‌ا... هاشمی، بیشتر از قبل مورد توجه مردم قرارگرفت؟
  هر چند ایشان از اثر گذاری قابل توجهی در طول عمرشان در تمامی تحولات کشور برخوردار بودند اما بله. آیت‌ا...هاشمی درچند سال آخر عمر خود تلاش می کردند نوعی گفتمان اخلاقی و سیاسی و اعتدالی درکشور به وجود آید که همه جریانات سیاسی و فعالان سیاسی گرد آن گفتمان قرار بگیرند. مرحوم آیت‌ا... هاشمی از بی اخلاقی سیاسی  رنج می بردند و اعتقاد داشتند ملت ایران بزرگتر از این است که به بی اخلاقی سیاسی متهم شوند. معتقد بودند ملت ایران ملتی است که می‌تواند رهبری جهان اسلام را داشته باشد و تلاش می‌کردند مسائل ایران به بهترین شکل و در چارچوب تامین منافتع ملی و منطقه ای حل شود. ایشان معتقد بودند که فقر شایسته ملت ایران نیست جنگ و تعصب با ایران نسبتی ندارد و ملت ایران باید یک ملت الگو و رهبر و امام در منطقه باشند. مردم در سال‌های اخر عمر ایشان به آقای هاشمی اقبال کردند. همچنین  رای بالای مردم به نگاه و دیدگاههای ایشان در حمایت از روحانی در سال 92  به نوعی اقبال مردم به گفتمان آیت الله بود. 
در انتخابات اخیر مجلسین شورای اسلامی و خبرنگان هم افرادی به مجلس راه یافتند که دیدگاهشان به دیدگاه آیت‌ا... هاشمی نزدیک بود. رای ایشان در خبرگان در مقایسه با نفرات بعدی خبرگان گویای جایگاه وی درمیان مردم بود. با وجود اینکه حجم تخریبی علیه ایشان صورت می‌گرفت بسیار بالا بود، اما مردم تهران بالاترین رای را به ایشان دادند. مردم خواهان زندگی اخلاقی و خواهان آرامش هستند. مردم ایران از خشونت کلامی خرسند نیستند و از تهمت و خشونت متنفرند.
×برهیچ کس پوشیده نیست که مرحوم آیت‌ا... هاشمی تلاش های زیادی برای رهبری ایران بر جهان اسلام داشتند. چگونه می توان در وضعیت بحرانی منطقه به سوی این آرزو گام‌ برداشت؟
 این مهم زمانی اتفاق می افتد که همه جریانات سیاسی در ایران در یک فضای دوستانه و نگاه ملی، مشارکت و رقابت سیاسی داشته باشند. رقابت سیاسی لازمه رشد و تعالی کشور است. بدون رقابت سیاسی، انسداد سیاسی به وجود می آید. اما رقابت سیاسی دارای قاعده ای است، تقوای سیاسی باید وجود داشته باشد. تقوای سیاسی مانع تهمت و تنگ نظری می شود. متاسفانه این نوع اخلاق ضداسلامی در بین گروهی از سیاسیون، نهادینه شده و مبارزه با این پدیده بسیار سخت است. درحدیث معروفی از پیامبر اسلام پیش بینی شده بود که «روزی خواهد آمد که مردم به بدی‌ها دعوت شوند. متاسفانه در بخشی از جامعه ما این ضدارزش وجود دارد. علما و روحانیون باید تلاش کنند این زشتی را از جامعه ایران بزدایند، جامعه ایران یک جامعه پاک و منزه باشد. طرد و لعن و نفرین شیوه ای داعشی است و شایسته ملت ایران نیست.
×مسیر حرکت آیت‌ا... هاشمی و نوع رفتار سیاسی ایشان چگونه بود و چگونه باید مسیر وی ادامه یابد؟
 اگر به پیام مقام معظم رهبری در وفات آیت‌ا... هاشمی توجه کنیم. به این درک و واقعیت می رسیم که باید در مسیر ایشان حرکت کنیم. ایشان در پیام خود فرمودند« ما با ایشان  اختلاف سلیقه داشتیم اما در عین حال با هم رفیق بودیم». همچنین آیت‌ا.... هاشمی بارها اعلام کردند که رهبری عشق من هستند و من مکرر شنیدم که در جلسات خصوصی، مقام معظم رهبری برای سلامتی ایشان دعا می‌کردند. این رفاقت و قرابت که بین این دو بزرگوار بود نشان می دهد که تفاوت سلیقه و فتوا نباید ما را از هم دور کند و رقابت با یکدیگر باید مثبت باشد و تبدیل به دشمنی نشود. این مدل سیاست ورزی، مدل زیبایی است که وجود داشته، اما طرفین و رقبای سیاسی در کشور نباید در رقابت سیاسی از این چارچوب اخلاقی خارج شوند. طرفداران آیت‌ا... هاشمی و مقام معظم رهبری بدانند که مدل رقابت باید مانند رقابت بین این دو بزرگوار باشد. پیروی و علاقه به یک شخصیت  بهانه ای برای تخریب شخصیت دیگری نیست.
× می دانیم که آیت‌ا... هاشمی بزرگترین حامی آقای روحانی در انتخابات 92 و پس از آن، بودند درگذشت  آن مرحوم چه تاثیری در آرای  آقای روحانی در انتخابات آتی خواهد گذاشت؟
آیت‌ا..... هاشمی جسمش در میان ما نیست اما نامش فعلا زنده است. زمان زیادی  طول می کشد تا وی به یک شخصیت تاریخی تبدیل شوند. شخصیت و اندیشه های ایشان همچنان بر فضای سیاسی کشور تاثیر گذاشته و سایه افکنده است.    
 آیت‌ا.... هاشمی در تحولات دور و نزدیک تاثیر گذار است. نظر آیت‌ا... هاشمی این بود که مردم در انتخابات ها شرکت کنند. آیت ا.. هاشمی معتقد بودند مردم نباید با صحنه سیاسی قهر کنند و جفا و تنگ نظری یک حزب نباید موجب شود که کسی از دخالت در سرنوشت کشور و ملت، منصرف شده و قهر کند. همه ما شاهد بودیم که آیت‌ا... هاشمی در انتخابات 92 رد صلاحیت شدند، اما کوچکترین دلخوری نداشته  از صحنه سیاسی خارج نشده و قهر نکرد. فرزندان ایشان  محاکمه می شوند، اما ایشان نه از مقام معظم رهبری جدا می‌شوند نه از نظام. آیت‌ا...هاشمی این همه تهمت در تریبون های رسمی شنید اما باعث نشد که هیچ زمان از نظام جدا شود. آقای هاشمی معتقد بود این نوع اختلافات داخلی است و با صبوری و تدبیر و اعتدال باید حل شود. ما چاره ای جزصبوری، تحمل و بردباری نداریم. نه می توانیم قهر کنیم ونه می توانیم بی‌تفاوت باشیم. ضمن اینکه نباید در دام افراط و تفریط بیافتیم بلکه تنها راه عبور از این چالش ها،  همکاری صبورانه است.   نوع این همکاری در نماز جماعت متجلی شده است. در نماز جماعت نمازگذاران به بهترین امام اقتدا می کنند. آن امام سخنگوی آنها می شود  و به جای همه با خدا سخن می گوید و همه توجه کرده وتبعیت می کنند. اگر امام جماعت اشتباه کند نمازگزاران به وی یاد آوری می کنند. امام اگر متوجه اشتباه خود شد که تذکر درست بوده و باز می گردد. باز گشت امام و تبعیت از ماموم؛ هیچ چیز از شان و منزلت امام جماعت نمی کاهد. این مدل، مدل زیبایی از روابط میان همه انسانهاست. آقای هاشمی از رهبری اطاعت می کرد. اما اگر موردی هم به ذهنش می رسید در مورد آن، در حضور رهبری سخن می گفت و گفت و گو می کرد. در انتخابات پیش رو و رقابت های سیاسی مرتبط با آن، راهی جز راه هاشمی که همان اعتدال و حضور پرشور در انتخابات است نداریم. همه باید در انتخابات شرکت کنند. جریان های سیاسی تندروی درجامعه هستند که یا تحریم  می کنند یا دعوا، راه سومی هم وجود دارد. همه می‌توانند در انتخابات شرکت کنند، اما مراقب باشند که انتخابات و جامعه به سمت دو قطبی شدن ، مدل اتفاقات 88 که به زیان امنیت ملی بود،‌ حرکت نکنند. دو قطبی‌ شدن جامعه، تهدیدی است که می تواند  اختلافات کوچک را آشکار کرده و آن را تبدیل به یک بحران بزرگ کند، پس باید با اعتدالی که آیت الله هاشمی و مقام معظم رهبری همواره بر آن تاکید کرده اند به سمت برگزاری یک انتخابات سالم و امنیت بخش حرکت کنیم. خلق یک حماسه سیاسی شبیه انتخابات 92  مطلوب نظام و رهبری است و این آرزوی آقای هاشمی بود.
× جناب آقای یونسی، جنابعالی با توجه به شرایط سیاسی کشور، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 96 را چگونه پیش بینی می‌کنید. آیا به نظر شما آقای روحانی پیروز انتخابات هستند؟
 اجازه  بدهید  قبل از پاسخ به این سوال، نیم نگاهی به  وضعیت انتخابات در آمریکا داشته باشیم. بعد از انتخابات امریکا از نظر سیاسی و اجتماعی شرایط خطرناکی هم در آمریکا و هم در جهان رقم خورده  است. من از آینده آمریکا و اتفاقات داخل این کشور پیش بینی بدی دارم. رقابت غیرقابل کنترل و غیراخلاقی، حوادث بدی را به هر کشور تحمیل می کند. روندی که در دولت ترامپ، پیش گرفته شده، تصویری خطرناک به نمایش گذاشته است و اینها هم ناشی از یک جانبه نگری و نگاه تند و افراطی به مسائل جهان است. در ایران ما نیز آنچه در سال 88 رخ داد به صلاح امنیت کشور نیست که مجدد تکرار شود و دوقطبی شدن جامعه را به همین دلیل. خطرناک می دانم. به هیچ وجه نباید تحرکات سیاسی غیرعقلایی و یک جانبه نگری، امنیت ملی ایران را به مخاطره انداخته و مخدوش کند. تضمین و تامین امنیت ملی ایران باید در راس تمامی مطالبات جریان های فعال سیاسی،  مردم و  ایرانیان باشد. رقابت سیاسی باید حامل امنیت برای کشور باشد و نه ضد امنیت. لذا مشارکت در انتخابات، هر اندازه بالاتر باشد، امنیت بالاتر خواهد بود. باید بپذیریم که امنیت، از درون صندوق های آرا خارج می‌شود. نه از لوله تفنگ و دعوای بی حاصل و غیراخلاقی سیاسی و اردوکشی خیابانی. 
جریان های سیاسی باید بدانند که نباید مردم را در مقابل هم قرار داد. ما دو جریان قوی درکشور داریم فرعیات این دو جریان هم هستند. این دو جریان حتی قبل از انقلاب هم  بوده اند. این دو طیف و دو نگرش، همواره باید در فضای سیاسی کشور حضور داشته باشند و تلاش کنند انتخابات شیرین و امن و دموکراتیک برگزار شود. نتیجه انتخابات هر چه شد، برای امنیت و انسجام ملی و منافع ملی کشور خوب است، اما مهم شرکت همه مردم است. اگر همه مردم مشارکت کنند انتخابات امنیت می آورد.
اقوام ایرانی هم که از دلسوزان و میهن پرستان کشور هستند می توانند همانند همه دوره های قبل، در ایجاد این امنیت، که حاصل آن برای همه است، نقش خود را هوشمندانه ایفا کنند. کردها، آذری ها، بلوچ ها و همه اقوام ایران، امنیت خود را در مشارکت می دانند. من اطمینان دارم، انتخابات پیش رو در سال 96 که در آستانه آن قرار داریم، انتخابات خوبی خواهد بود  و بی شک موجب افزایش انسجام و اتحاد حداکثری و امنیت و رشد و پیشرفت کشور خواهد شد.
 
جناب آقای یونسی، گفته می شود،‌ بعضی از احزاب و جریان های سیاسی از مشارکت مردم در انتخابات خیلی استقبال نمی کنند و یا در صدد حذف رقیب و سردکردن فضای انتخاباتی هستند یا ادعا می کنند ، از ‌بعضی از احزاب، به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی نزدیک ترند و خود را دلسوز تر به نظام و انقلاب می دانند، نظر شما در این باره چیست؟
اولا دو جریان ریشه دار سیاسی در کشور که امروز به نام اصولگرا و اصلاح طلب شناخته می شوند این دو از پیش از انقلاب هم بوده اند ،‌ و در آینده هم خواهند بود. نه امکان حذف یکی از این دو جریان وجود دارد و نه اساسا به صلاح کشور است که جریانی تضعیف یا حذف شود. توسعه و شکوفایی کشور و جمهوری اسلامی مرهون حضور همه جریان های سیاسی وفادار به استقلال و پیشرفت میهن و نظام است. به خصوص دو طیف معروف به اصلاح طلب و اصولگرا مورد نظر است. البته هیچ کس نمی تواند ادعا کند،‌ مسلمان تر و انقلابی تر و یا ایرانی تر از دیگری است. باید توجه داشته باشیم همیشه سیاست امام و رهبری در انتخابات ، دعوت به حضور حداکثری بوده است. و لذا پایبندی به این سیاست و روش،‌ یک امر ضروری است و باید از هر گفتمان و سیاست و برنامه ای که سبب دلسردی مردم و کاهش مشارکت می شود ، اجتناب گردد.
 
در مورد حضور و نقش اقوام در این فرایندی انتخاباتی چه نظری دارید؟
نقش و حضور آنان نیز با توجه به اینکه پیرامون سرزمین بزرگ و پهناور ایران،‌ عمدتا اقوام اصیل ایرانی زندگی می کنند، بسیار اهمیت دارد. اقوام ایرانی همواره مرزداران وحافظان امنیت مرزهای ما بوده اند و من معتقدم که هم اقوام و هم اقلیت های دینی و مذهبی همواره به کاندیدایی اقبال نشان خواهند داد که گفتمان مشارکت جویانه داشته و از حقوق آنان و همه شهروندان ایرانی حمایت کند.
 

نظرات درباره این پست

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما در هیچ قسمت از سایت نمایش داده نخواهد شد*

نظر هر کس نشان از تفکر ایشان است پس ما هیچ مسئولیتی در قبال نظر دیگران نداریم.*

آخرین نظرات

سلام دوست بزرگوار... خبری که متنشو بگیری از یک سایت دیگه معمولا منبع را ذکر می کنند... شما چرا قانون اولیه مطبوعا...

سلام دوست عزیز.... منبع خبر را میزدید خوب نبود...این خبری را که کار کردید از یک سایت دیگه گرفتید...پس براساس قانون ...

با سلام وتشکر از مدیر محترم سایت...که پوشش خبری خوبی دادن...احسن به خانم دکتر عایشه اونق انصافا بانویی متدین و دل...

با سلام و خسته نباشید خیلی ببخشید ولی ای کاش بجای گفتن سخن ران ها یکم درمورد خود شخص قادیر گوکلانی مینوشتین که ...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم عظیم قرنجیک این روزها در شرایط پسا تحریم ، اقتصاد کشور روزه...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم (((توجه . توجه : جهت درج در ماهنامه گل صحرا))) عظیم قر...

ح

انشالله شاهد برگزاری بیشتر چنین مراسم هایی در سطح استان و شهر باشیم. آرزوی موفقیت برای قاریان و استادان محترم.

ح

انشالله از هوشش در راه صحیح استفاده کنه!

سلام ممنون خبر جالبی بود. برای این دختر خانوم باهوش آرزوی موفقیت میکنم.

خدا قوت . شماره 9 به بعد در سایت دیده نمیشود.

پیوند های مرتبط

آمار و ارقام سایت

کل بازدید سایت 412229
بازدید امروز 212
بازدید دیروز 398
بازدید هفته 3953
بازدید ماه 13515