گل صحرا

1394/05/13
شماره خبر : 266

قصه تکراری مرد مومن و دختر عاشق

سریال «تنهایی لیلا» از 3 مرداد سال 1394 پخش خود را از شبکه سوم سیما آغاز کرد. به گفته دست اندرکاران این سریال 30 قسمتی قرار است هر شب به مدت 40 دقیقه پخش شود. هرچند که می توان گفت که نزدیک به پانزده دقیقه این زمان هر شب به روایت آنچه در گذشته اتفاق افتاده است می گذرد.


با انتشار این خبر که لطیفی قرار است سریالی دیگر بسازد سریال دوستان زیادی را به خود جلب کرد. این کارگردان که سریال های موفقی همچون صاحبدلان، دودکش و همسایه ها را در کارنامه خود دارد ثابت کرده که به خوبی توانسته با مخاطبان ارتباط برقرار کند. زمانی که لیست بازیگران این سریال هم مشخص شد این اشتیاق بیشتر شد. وجود بازیگرانی همچون اکبر زنجان پور، حسن پورشیرازی، بهروز شعیبی و اندیشه فولادوند که مدتی است کمتر بر جلوی دوربین ظاهر شده اند این اشتیاق را بیشتر کرد.

اما با آغاز سریال مشخص شد که نه تنها نقش شعیبی هیچ تفاوتی با سایر نقش هایش ندارد بلکه گریم او هم متفاوت نیست و قرار است همان نقش تیپیکال و همیشگی اش را ایفا کند یعنی فردی خجالتی و متدین.

روزنامه هفت صبح هم به این تکرار واکنش نشان داد و در گزارشی نوع بازی تا شیوه لباس پوشیدن شعیبی را مورد بررسی قرار داد.

در این گزارش آمده: «بهروز شعیبی در «تنهایی لیلا» مجددا همان گریم همیشگی خود را حفظ کرده. موها و رویش نسبتا بلند و آشفته با همان عینک دور مشکی معروف؛ گریمی که بیشتر شکل و شمایل یک بچه مثبت، آدم خوب یا فردی بسیار ساده و بی‌آلایش را نمایش می‌دهد.»


در ادامه این گزارش هم نوشته شده: «آقا محمد سریال «تنهایی لیلا» را می‌توان شمایلی کامل از نقش‌های مثبت بهروز شعیبی دانست. او پیش از این رگه‌های پررنگی از نقش محمد را به نمایش گذاشته بود؛‌ ولی حالا وجوه مذهبی و مثبتش به اوج رسیده است.»

با آنکه رفت و برگشت مدام به زمان حال و آینده تغییری در روند سریال سازی لطیفی بود اما خیلی زود مشخص شد که آنچه شاهد آن هستیم آنچنان هم دور از فضای «صاحبدلان» قدیمی نیست. 

داستان این سریال درباره محمد، متولی امامزاده‌ای است که در زلزله خانواده خود را از دست داده است. لیلا دختری است از خانواده ثروتمند و البته غیرمذهبی و نازپرورده که عشق به محمد کاملاً او را دگرگون می‌سازد و ایمان او را تحکیم می‌کند و با محمد ازدواج می‌کند و صاحب یک فرزند می‌شود اما در نتیجه محمد که بیماری قلبی داشت می‌میرد؛ با این حال لیلا زندگی مذهبی را انتخاب می‌کند و با وجود اصرار خویشاوندانش به زندگی قبلی خود باز نمی‌گردد و به بزرگ کردن فرزندش نزد خانوادهٔ همسرش می‌پردازد.

اما آنچه این روزها «تنهایی لیلا» را به یکی از سریال های بحث برانگیز تبدیل کرده است صحنه ای است که این علاقه را بین دو کارکتر اصلی به وجود آورد. لیلا دختر پولدار داستان مجبور می شود به علت خرابی ماشینش شبی را در امامزاده به سر کند. هنگامی که او به خواب می رود محمد که جوانی متدین است برای محک زدن ایمانش و جلوگیری از غالب شدن هوای نفس دست خود را در آتش می سوزاند. این کار توجه لیلا را به خود جلب کرده و باعث ایجاد علاقه او به محمد می شود.

 

این بخش داستان واکنش های بسیاری را به همراه داشت. باورپذیر نبودن داستان، پررنگ کردن و غیرقابل کنترل بودن هوای نفس و... همه مواردی بودند که صدای اعتراض بسیاری از مخاطبان را بلند کرد اما آنچه شاید کمتر به آن اشاره شده است آن است که در به تصویر کشیدن داستان محمد و لیلا شاهد ظهور یک "میرداماد" امروزی هستیم.

 
داستان محمد و لیلا همچون همان روایت معروف طلبه جوان و دختر شاه عباس است. روایتی که در آن هم طلبه ای جوان به نام محمدباقر در اتاق خود مشغول مطالعه بوده و دختری جوان که همان شاهزاده است به اتاقش وارد می شود و از او میخواهد تا به خاطر اختلافی که با زنان حرمسرا داشته شب به او پناه بدهد. صبح روز بعد که شاهزاده از خواب بیدار می شود ماموران او و طلبه را نزد شاه میبرند و او دستور می دهد که تحقیقی شود که آیا جوان خطایی انجام داده یا نه و از او می پرسد: «چطور توانستی در برابر نفست مقاومت کنی؟» طلبه هم 10 انگشت سوخته خود را نشان داده و می گوید: «چون او به خواب رفت نفس اماره مرا وسوسه مي‌نمود. هر بار که نفسم وسوسه مي‌کرد يکي از انگشتان را بر روي شعله ی سوزان شمع مي‌گذاشتم تا طعم آتش جهنم را بچشم و بالاخره از سر شب تا صبح بدين وسيله با نفس مبارزه کردم و به فضل خدا شيطان نتوانست مرا از راه راست منحرف کند و ايمانم را بسوزاند.»

نظرات درباره این پست

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما در هیچ قسمت از سایت نمایش داده نخواهد شد*

نظر هر کس نشان از تفکر ایشان است پس ما هیچ مسئولیتی در قبال نظر دیگران نداریم.*

آخرین نظرات

سلام دوست بزرگوار... خبری که متنشو بگیری از یک سایت دیگه معمولا منبع را ذکر می کنند... شما چرا قانون اولیه مطبوعا...

سلام دوست عزیز.... منبع خبر را میزدید خوب نبود...این خبری را که کار کردید از یک سایت دیگه گرفتید...پس براساس قانون ...

با سلام وتشکر از مدیر محترم سایت...که پوشش خبری خوبی دادن...احسن به خانم دکتر عایشه اونق انصافا بانویی متدین و دل...

با سلام و خسته نباشید خیلی ببخشید ولی ای کاش بجای گفتن سخن ران ها یکم درمورد خود شخص قادیر گوکلانی مینوشتین که ...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم عظیم قرنجیک این روزها در شرایط پسا تحریم ، اقتصاد کشور روزه...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم (((توجه . توجه : جهت درج در ماهنامه گل صحرا))) عظیم قر...

ح

انشالله شاهد برگزاری بیشتر چنین مراسم هایی در سطح استان و شهر باشیم. آرزوی موفقیت برای قاریان و استادان محترم.

ح

انشالله از هوشش در راه صحیح استفاده کنه!

سلام ممنون خبر جالبی بود. برای این دختر خانوم باهوش آرزوی موفقیت میکنم.

خدا قوت . شماره 9 به بعد در سایت دیده نمیشود.

پیوند های مرتبط

آمار و ارقام سایت

کل بازدید سایت 429778
بازدید امروز 417
بازدید دیروز 232
بازدید هفته 5000
بازدید ماه 17132