گل صحرا

1394/09/08
شماره خبر : 661

خبرخوش نوبخت برای فرهنگیان بازنشسته

محمدباقر نوبخت در جمع خبرنگاران و در حاشیه کنفرانس توسعه و عدالت آموزشی اظهار کرد: برگزاری این گونه کنفرانس ها شرط لازم و کافی برای عدالت آموزشی نیست بلکه زمینه ساز اجرایی شده آن است و در برنامه ریزی ها سعی کرده ایم در بودجه سال 95 ردیف ویژه ای برای اجرای عدالت آموزشی اختصاص دهیم.
 
وی ادامه داد: از سال92 تاکنون اعتبارات آموزشی بیشترین رشد را داشته و نزدیک به دو برابر افزایش یافته است اما این کافی نیست و باید بین استان های مختلف که استعداد بیشتری برای پذیرش اعتبارات آموزشی دارند بودجه بیشتری لحاظ کنیم.
 
نوبخت افزود: در ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه کشور مقرر شد که 2 درصد از سر جمع اعتبارات برای توازن بخشی بودجه در استان های مختلف هزینه شود که در یک قانون دائمی به 3 درصد افزایش پیدا کرده است یعنی 3 درصد از سر جمع اعتباراتی که توزیع می شود به شاخص آموزشی تعلق می گیرد که برای برقراری عدالت آموزشی است.
 
وی همچنین درباره مطالبات فرهنگیان بازنشسته گفت: هم درخصوص پرداخت مطالبات بازنشستگان و هم درترمیم حقوق آنان و نیز برای ارتقای دریافت حقوق شاغلان که از طریق رتبه بندی معلمان انجام می شود، درحال تلاش هستیم و همه این موارد در بودجه 95 در چند ردیف گنجانده شده است.
 
نوبخت در خصوص سازمانهای مردم نهاد گفت: دولت بخشی از امکانات را در اختیار دارد و بقیه در مردم متشکل است و باید کمکی که از طریق مردم صورت می گیرد از سوی نهادهای مردم نهاد به دولت داده شود و به این ترتیب با تشریک مساعی به ارتقای شاخص های آموزشی کمک می شود.
 
وی ادامه داد: اگر بتوانیم با محدودیت هایی که وجود دارد با استفاده از بخش غیر دولتی توزیع امکانات آموزشی داشته باشیم بسیار مناسب است.
 
نوبخت درخصوص خرید خدمت آموزشی به این ترتیب که دانش آموزان رایگان درس بخوانند گفت: به این صورت که سرانه را تنها در اختیار مدارس دولتی قرار ندهیم بلکه در اختیار مدارس غیر دولتی قرار دهیم تا دانش آموزان رایگان در این مدارس نیز تحصیل کنند و رقابت بین آنها صورت بگیرد.
 
وجود حتی یک مدرسه کپری جای شرمندگی است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: امروز اگر حتی یک مدرسه کپری وجود داشته باشد، برای بنده به عنوان مسئول برنامه و بودجه‌ریزی کشور جای شرمندگی و تاسف است.
 
نوبخت افزود: دولت برای عدالت آموزشی،‌ سلامت و بهداشت،‌ عمران و رفاه در بودجه سال آینده برنامه‌هایی دارد که از آن آگاه خواهید شد.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ادامه داد: از فردا که بررسی بودجه در دولت آغاز شود، در جلساتی به فرجام خواهد رسید و از اقدامات آن آگاه خواهید شد.
 
وی گفت:‌ بودجه سال 95 اولین گام در برنامه ششم توسعه کشور است و امیدواریم در افقی میان مدت بتوانیم به هدف مقدس این همایش دست پیدا کنیم.
 
وی ادامه داد:‌ فرزندانی که محروم از داشتن ساختمان مناسب، تجهیزات مناسب و معلم با انگیزه هستند و احساس می‌کنند عدالت در پرداخت‌ها انجام نشده است، باعث شرمساری برای این حقیر است.
 
نوبخت افزود: اساسا نظام جمهوری اسلامی برای حل این معضلات، رفع محرومیت‌ها و مظلومیت‌ها شکل گرفته است.
 
وی گفت:‌ بسیاری از مدارس کپری امروز به مدرسه تبدیل شده است اما وجود یک مدرسه کپری بعد از گذشت 36 سال از پیروزی انقلاب، خبری خوشی نیست که بتوان از کنار آن گذشت.
 
نوبخت افزود: اگر بخواهیم به سمت عدالت آموزشی پیش برویم باید به مسائل اقتصادی جامعه نیز بپردازیم و این‌ها از یکدیگر جدا نیست.
 
وی گفت:‌ به رغم وجود مدارس، در برخی از مناطق تعدادی از خانواده‌ها به علت فقر مادی فرزندشان را به مدرسه نمی‌فرستند.
 
نوبخت افزود: از مولفه‌های مهم در آموزش، ابزار و تجهیزات و در کنار این‌ها ‌معلم و نقش تاثیرگذار وی است.
 
وی گفت:‌ یکی از موارد مهم برای عدالت آموزشی، انگیزه کافی از سوی معلم برای تدریس است و وقتی معلم احساس نابرابری در پرداخت و نظام اداری کند، این احساس می‌تواند مخرب و بازدارنده باشد.
 
نوبخت افزود: پس از ایجاد وضع اقتصادی مناسب که دانش‌آموز به مدرسه برود و همچنین ایجاد مدرسه، باید معلمی را سرکلاس بفرستیم که احساس نکند محصور ظلم و بی‌عدالتی است و به کار ارزشمند وی توجه نمی‌شود.
 
وی با اشاره به طرح رتبه‌بندی معلمان گفت:‌ برای اجرای این طرح در نیمه امسال باید هزار و 350 میلیارد تومان به آموزش و پرورش تزریق شود و سال آینده این رقم به سه هزار و 500 میلیارد تومان خواهد رسید.
 
نوبخت با تشکر از خیرین مدرسه‌ساز افزود: اقدامات این افراد کمک به ملت و سربلندی کشور است.
 
وی با بیان اینکه منابع محدود و تقاضاها نامحدود است گفت:‌ سربازان و سرداران دیپلماسی خارجی تلاش ‌کردند که تحریم ظالمانه را بشکنند و امروز باید به منابعی از فروش نفت در گذشته دست پیدا کنیم، منابعی که هم اکنون در هند در حصر است زیرا بانک مرکزی هنوز در تحریم است.
 
نوبخت افزود: بسیاری از مسائل در هم پیچیده، به هم وابسته و نیازمند درایت است و شما دولت تدبیر و امید را انتخاب کردید.
 
وی با اشاره به برخی از تنگناهای منابع گفت:‌ باید به این مشکلات بازنشستگان را اضافه کرد که حقوق حدود یک میلیون نفر از آن‌ها کمتر از یک میلیون تومان در ماه است و آدم از این موضوع خوابش نمی‌برد. 
 

دومین «همایش ایرانی توسعه و عدالت آموزشی» امروز در تالار علامه امینی دانشگاه تهران آغاز بکار کرده است و تا فردا نیز ادامه خواهد داشت.

نظرات درباره این پست

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما در هیچ قسمت از سایت نمایش داده نخواهد شد*

نظر هر کس نشان از تفکر ایشان است پس ما هیچ مسئولیتی در قبال نظر دیگران نداریم.*

آخرین نظرات

سلام دوست بزرگوار... خبری که متنشو بگیری از یک سایت دیگه معمولا منبع را ذکر می کنند... شما چرا قانون اولیه مطبوعا...

سلام دوست عزیز.... منبع خبر را میزدید خوب نبود...این خبری را که کار کردید از یک سایت دیگه گرفتید...پس براساس قانون ...

با سلام وتشکر از مدیر محترم سایت...که پوشش خبری خوبی دادن...احسن به خانم دکتر عایشه اونق انصافا بانویی متدین و دل...

با سلام و خسته نباشید خیلی ببخشید ولی ای کاش بجای گفتن سخن ران ها یکم درمورد خود شخص قادیر گوکلانی مینوشتین که ...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم عظیم قرنجیک این روزها در شرایط پسا تحریم ، اقتصاد کشور روزه...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم (((توجه . توجه : جهت درج در ماهنامه گل صحرا))) عظیم قر...

ح

انشالله شاهد برگزاری بیشتر چنین مراسم هایی در سطح استان و شهر باشیم. آرزوی موفقیت برای قاریان و استادان محترم.

ح

انشالله از هوشش در راه صحیح استفاده کنه!

سلام ممنون خبر جالبی بود. برای این دختر خانوم باهوش آرزوی موفقیت میکنم.

خدا قوت . شماره 9 به بعد در سایت دیده نمیشود.

پیوند های مرتبط

آمار و ارقام سایت

کل بازدید سایت 414796
بازدید امروز 379
بازدید دیروز 1652
بازدید هفته 3710
بازدید ماه 13841