گل صحرا

1393-11-01
شماره خبر : 40

گرانی بلای جان بازنشستگان

باز نشستگان در کشور با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و از آنجایی که با ازدواج فرزندان و نوه دار شدن به تعداد اعضای خانواده انها اضافه می شود، حقوق پایین بازنشستگی همواره خودی نشان می دهد و به قول خودشان انها را بعد از سال ها تلاش محتاج این و ان کرده است.

بر اساس تعاریف، بازنشستگی درواقع مرحله‌ای از زندگی کارکنان است که دیگر ضرورتی ندارد تا کار و فعالیت کنند و می‌توانند در خانه بمانند و به کارهای مورد علاقه خود بپردازند. زندگی در محیطی امن، سالم و عاری از هر نوع تهدید، از اولین نیازهای بشر است و امروزه در منشورهای جهانی حق طبیعی هر فرد برای بهره‌مندشدن از استانداردهای رفاه اقتصادی و امنیت و حقوق شهروندی امری مسلم تلقی شده است. از آنجا که بازنشستگی معمولا با شروع سن سالمندی همراه است از این‌رو، سالمندان و بازنشستگان به‌دلیل کهولت و کاهش توانایی‌هایشان، از اقشار آسیب‌پذیر جامعه محسوب می‌شوند بنابراین، باید تحت توجه و حمایت‌های لازم قرار بگیرند و نیازهای آنها در ابعاد جسمی، اجتماعی، و روانی مورد ارزیابی و پاسخگویی واقع شود.

 از سوی دیگر توجه به این نکته از سوی مسئولان امری ضروری است که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و مشغولیت‌های ذهنی این قشر مسائل اقتصادی است. آنها به‌دلیل کهولت سن، توانایی انجام کار را ندارند، در نتیجه بزرگ‌ترین منبع درآمد خود را از دست می‌دهند. حقوق بازنشستگی که از پیامدهای دولت رفاه است هم به‌قدری کم بوده‌ که این اضطراب و مشغولیت ذهنی را کم نمی‌کند.

وضعیت حقوقی بازنشستگان در هاله ای از ابهام

به تازگی اما رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین‌اجتماعی نیز به میزان کم حقوق بازنشستگان انتقاد کرده و  از تشکیل کمیته‌های بررسی افزایش حقوق خبر داده و گفته : ۶۵ درصد بازنشستگان برای تامین نیازهای اولیه خود در مضیقه هستند و با مستمری خود تنها می‌توانند نان بخرند.
 مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی عنوان کرده است: افزایش حقوق مستمری‌بگیران در سال آینده متناسب با تورم خواهد بود.
او تاکید کرده: درحال حاضر ۶۵ درصد بازنشستگان تحت پوشش سازمان تامین‌اجتماعی، حداقل حقوق را دریافت می‌کنند. بر همین اساس برای تامین نیازهای اولیه خود در مضیقه هستند. علی‌اصغر بیات گفت: این افراد فقط می‌توانند با حقوقی که دریافت می‌کنند، نان بخرند و با افزایش قیمت نان، این نیاز آنها نیز برطرف نمی‌شود.
او با اشاره به اینکه قیمت نان ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافت، گفته: بر همین اساس تقاضای ما از وزارت رفاه و دولت این است که حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیز این مقدار افزایش پیدا کند.
 رئیس‌کانون مستمری‌بگیران و بازنشستگان سازمان تامین‌اجتماعی ادامه داده: از شورای عالی کار می‌خواهیم که جلسات مربوط به افزایش حقوق را سریع‌تر تشکیل داده تا بتوانند در مورد افزایش مستمری بازنشستگان تصمیم نهایی و درست را بگیرند. او ابراز امیدواری کرد که شورای‌عالی کار در مورد افزایش مستمری بازنشستگان تامین‌اجتماعی رعایت انصاف را در نظر بگیرد تا این افراد نیز بتوانند از حداقل‌ها در زندگی خود بهره‌‌مند شوند.
او  با اشاره به اینکه سال گذشته حقوق بازنشستگان ۲۵ درصد افزایش داشت، تاکید کرده: درحال حاضر در کانون بازنشستگان کمیته‌هایی برای بررسی افزایش حقوق این افراد تشکیل شده و درحال تصمیم‌گیری نهایی و رسیدن به یک عدد ثابتی هستیم.
به این ترتیب باید منتظر ماند و دید این تصمیم گیری نهایی چه زمانی انجام می شود و ایا به نفع بازنشستگان خواهد بود یا خیر.

(سخن معلم)

نظرات درباره این پست

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما در هیچ قسمت از سایت نمایش داده نخواهد شد*

نظر هر کس نشان از تفکر ایشان است پس ما هیچ مسئولیتی در قبال نظر دیگران نداریم.*

آخرین نظرات

سلام دوست بزرگوار... خبری که متنشو بگیری از یک سایت دیگه معمولا منبع را ذکر می کنند... شما چرا قانون اولیه مطبوعا...

سلام دوست عزیز.... منبع خبر را میزدید خوب نبود...این خبری را که کار کردید از یک سایت دیگه گرفتید...پس براساس قانون ...

با سلام وتشکر از مدیر محترم سایت...که پوشش خبری خوبی دادن...احسن به خانم دکتر عایشه اونق انصافا بانویی متدین و دل...

با سلام و خسته نباشید خیلی ببخشید ولی ای کاش بجای گفتن سخن ران ها یکم درمورد خود شخص قادیر گوکلانی مینوشتین که ...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم عظیم قرنجیک این روزها در شرایط پسا تحریم ، اقتصاد کشور روزه...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم (((توجه . توجه : جهت درج در ماهنامه گل صحرا))) عظیم قر...

ح

انشالله شاهد برگزاری بیشتر چنین مراسم هایی در سطح استان و شهر باشیم. آرزوی موفقیت برای قاریان و استادان محترم.

ح

انشالله از هوشش در راه صحیح استفاده کنه!

سلام ممنون خبر جالبی بود. برای این دختر خانوم باهوش آرزوی موفقیت میکنم.

خدا قوت . شماره 9 به بعد در سایت دیده نمیشود.

پیوند های مرتبط

آمار و ارقام سایت

کل بازدید سایت 414813
بازدید امروز 396
بازدید دیروز 1652
بازدید هفته 3726
بازدید ماه 13858