گل صحرا

1396/08/13
شماره خبر : 1967

هیچ روزنامه ای در استان گلستان منتشر نمی شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، ایرج رمضانی عصر امروز در گفت‎وگو با خبرنگاران استان گلستان درباره نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات اظهار داشت: نمایشگاه مطبوعات امسال از 5 تا 12 آبان ادامه دارد و بسیاری از نشریات و خبرگزاری‌های مکتوب و الکترونیک شرکت کردند.

وی تصریح کرد: از نظر فصل و فضا برای برگزاری نمایشگاه بین المللی مطبوعات زمان خوبی در نظر گرفته شده و نزدیک به 630 رسانه در این نمایشگاه حضور دارند و همچنین از ظرفیت نشریات استانی و برخی نشریات استانی در استان‎ها نیز استفاده شده است.

کارشناس مسئول مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان یادآور شد: به نظر می‎رسد استقبال از نمایشگاه نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته و با رشد روزافزون رسانه‎ها ممکن است بازخورد رسانه‎ها با دلایل مختلفی مانند دغدغه‎های مردم و وضعیت معیشتی مانع این شده باشد که مردم به مطبوعات بپردازند، یا اینکه اطلاع‎رسانی درستی در استان‎ها انجام نشده است.

رمضانی افزود: اعتقاد دارم به جایگاه‎ رسانه‌های استانی نیاز است که اهمیت بیشتری در نمایشگاه مطبوعات داده شود و مکان‎های بهتری را برای این نشریات در نظر گیرند.

وی گفت: متاسفانه در نمایشگاه، رسانه‎های برند در جایگاه‌های اصلی قرار می‎گیرد، در حالی که نشریات محلی استانی بیشتر نیاز به معرفی و تبلیغات دارند و بسیاری از این نشریات توان این را ندارند که در این نمایشگاه مجدد شرکت کنند.

کارشناس مسئول مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان افزود: چند سالی است اداره کل ارشاد استان‎ها را در جایگاهایی در نمایشگاه قرار می‎دهند که بازدیدکننده کمی دارد و آن طور که باید و شاید نمی‎تواند نشریات استان‎هایشان را معرفی کنند و این مورد اعتراض مدیران ارشاد استان‎ها در این نمایشگاه است.

رمضانی تاکید کرد: در سال‎های گذشته نیز این مهم مورد نقد مدیران ارشاد استان‌ها  قرار گرفته و امسال نیز بدتر از سال‎های پیش مکان مناسبی برای جایگاه اداره کل فرهنگ و ارشاد دیده نشده و خیلی از مسئولان خبر ندارند که در طبقه فوقانی نمایشگاه  نیز نمایشگاه مطبوعات ادامه دارد.

وی گفت: استان‎هایی بین 300 تا 400 رسانه و 10 تا 15 روزنامه دارند که به علت مکان نامناسب در نمایشگاه مطبوعات دیده نمی‎شوند.

کارشناس مسئول مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان یادآور شد: براساس آمار 99 رسانه در استان گلستان داریم که 34 مورد آن پایگاه خبری و الکترونیک است و 65 نشریه و روزنامه هستند که 22  مورد آن هفته‎نامه است که می‌تواند دکه‌های روزنامه فروشی را رونق دهد.

رمضانی تاکید کرد: در استان گلستان روزنامه وجود ندارد و نشریاتی که فعال هستند انتشار نامنظم دارند و زمانی که آگهی داشته باشند و شماره‎ای که برایشان مقرون به صرفه باشد، منتشر می‎کنند.

وی افزود: برخی نشریات کیفیت ندارند و در 4 صفحه نشریه به چاپ می‎رسانند که 2 صفحه آن آگهی است و ما بقیه اطلاعاتی است که از رسانه‎های دیگر گرفتند و عمدتا این مطالب را مردم در فضای مجازی مطالعه می‎کنند.

کارشناس مسئول مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان افزود: یکی از ضعف‎های نشریات استان گلستان نبود گزارش و تحلیل است چرا که گزارش و تحلیل در نشریات کهنه نمی‎شود، متاسفانه در استان کمبود گزارشگر حرفه‎ای و تحلیل‌گر خوب در نشریات احساس می‌شود.

رمضانی تاکید کرد: برخی افرادی که خود را مطبوعاتی می‎دانند بیشتر با نگاه مادیات مجوز نشریات را می‎گیرند و رسالت روزنامه‎نگاری برایشان مهم نیست.

وی یادآور شد: هیئت نظارت مجوز نشریات را می‎دهد، و این جای نقد دارد که افردی که پیشینه مالی و جایگاهی در روزنامه‌نگاری ندارند مجوز نشریه می‎گیرند.

کارشناس مسئول مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان تاکید کرد: در سامانه جامع رسانه‎ای کشور روزنامه‎هایی که اعلام وصول نداشته باشند پس از مدتی از سیستم لغو می‎شوند و بر این اساس چند رسانه از استان از گردونه خارج شدند.

رمضانی درباره حواشی خانه مطبوعات استان هم گفت: بیان شد که یک سری افراد را فرهنگ و ارشاد حذف کرده و باید گفت عضویت در خانه مطبوعات پروسه‎ای دارد که در آن متقاضی درخواست می‎دهد و در مرحله بعد در انتظار تائید مدیر مسئول قرار می‎گیرد و پس از آن خانه مطبوعات و ارشاد تائید می‎کنند و زمانی که تائید نهایی می‎شود اداره کل ارشاد استان دسترسی به سامانه ندارد و این شائبه به وجود آمد که فرهنگ و ارشاد اسلامی این افراد حذف کرده، که این درست نیست و معاونت مطبوعاتی مدارک را جهت بازنگری و بررسی مجدد به خانه مطبوعات ارسال می‎کند.

وی درباره عدم عضویت بسیاری از خبرنگاران خبرگزاری‌ها در خانه مطبوعات افزود: خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های تحلیلی در فضای مجازی بار عمده تولید خبر استان را دارد، و تعداد خبرنگاران زیادی دارند و ما براساس شرایط عضویت را انجام می‎دهیم.

کارشناس مسئول مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان گفت: این مشکل به علت آن است که این افراد از دفتر مرکزی در تهران تائید نشدند و این مسئله درون سازمانی است و باید خود خبرگزاری‎ها پیگیر باشند چرا که تا زمانی که نماینده آن در استان تائید نشود نمی‎تواند خبرنگاران خود را در استان به عضویت خانه مطبوعات در بیاورد.

 

 

 

نظرات درباره این پست

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما در هیچ قسمت از سایت نمایش داده نخواهد شد*

نظر هر کس نشان از تفکر ایشان است پس ما هیچ مسئولیتی در قبال نظر دیگران نداریم.*

آخرین نظرات

سلام دوست بزرگوار... خبری که متنشو بگیری از یک سایت دیگه معمولا منبع را ذکر می کنند... شما چرا قانون اولیه مطبوعا...

سلام دوست عزیز.... منبع خبر را میزدید خوب نبود...این خبری را که کار کردید از یک سایت دیگه گرفتید...پس براساس قانون ...

با سلام وتشکر از مدیر محترم سایت...که پوشش خبری خوبی دادن...احسن به خانم دکتر عایشه اونق انصافا بانویی متدین و دل...

با سلام و خسته نباشید خیلی ببخشید ولی ای کاش بجای گفتن سخن ران ها یکم درمورد خود شخص قادیر گوکلانی مینوشتین که ...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم عظیم قرنجیک این روزها در شرایط پسا تحریم ، اقتصاد کشور روزه...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم (((توجه . توجه : جهت درج در ماهنامه گل صحرا))) عظیم قر...

ح

انشالله شاهد برگزاری بیشتر چنین مراسم هایی در سطح استان و شهر باشیم. آرزوی موفقیت برای قاریان و استادان محترم.

ح

انشالله از هوشش در راه صحیح استفاده کنه!

سلام ممنون خبر جالبی بود. برای این دختر خانوم باهوش آرزوی موفقیت میکنم.

خدا قوت . شماره 9 به بعد در سایت دیده نمیشود.

پیوند های مرتبط

آمار و ارقام سایت

کل بازدید سایت 414860
بازدید امروز 443
بازدید دیروز 1652
بازدید هفته 3761
بازدید ماه 13905