گل صحرا

1395/12/08
شماره خبر : 1833

مصاحبه با مهندس حاجی جبار قره، مشاور در امور اقوام میراث فرهنگی استان گلستان

مصاحبه با مهندس حاجی جبار قره،  مشاور در امور اقوام میراث فرهنگی استان گلستان

عوامل مهم پیروزی انقلاب اسلامی ایران چیست ؟

بسم الله الرحمن الرحیم    الحمد لله رب العالمین والصلاه و السلام علی اشرف النبیاء والمرسلین و علی اله الطیبین الطاهرین و علی اصحابه اجمعین

با سلام ودرود به ارواح پاک  شهدا بخصوص شهدای انقلا ب اسلامی ایران و آرزوی طول عمر به مقام معظم رهبری

اصولاً انقلاب ها در جهان بدنبال یک دوره از توسعه های اقتصادی که موجب بالا رفتن انتظار ها و سطح توقع و خواسته های مردم می شود رخ میدهد . توسعه اقتصادی موجب بالا رفتن میزان مطالبات مردم و عدم توسعه اقتصادی موجب فقر و محرومیت و برآورده نشدن خواسته های مردم می شود و این امر موجب نارضایتی عمومی و خشونت و آشوب می گردد. انقلاب اسلامی ایران یکی از اعجاب انگیز ترین حادثه های نیمه دوم قرن بیستم بوده است که باعث حیرت و تعجب تمام کارشناسان علوم سیاسی ، مذهبی جهان گردید . نظر به اینکه رژیم شاه پهلوی که نوکر سرسپرده رژیم سلطه گر امریکا و رژیم و نظام قدرت های غربی و نظامیان مسلح به سلاح و ساواک برخوردار بوده است .و از نظر پولی و مادی در مضیقه و بحران نبوده و نه تنها از تهدیدهای خارجی و با جنگهای تجاوز گرانه و ویرانگر و خانمان سوز روبرو نبوده بلکه نوکران و نظامیان مسلح آن با هرگونه اعتراضات به تاج و تخت رژیم شاه مقابله نموده و آنها را سرکوب میکردند. اما مردم ایران از ایدئولوژی اسلامی قوی برخوردار بودند و پای بندی به همین ایدئولوژی اسلامی به رهبریت روحانیت و علمای مذهبی که همیشه مورد تهدید نظام و رژیم سرمایه داری و سکولاریسم پهلوی و غرب و امریکا بودند در زمان کوتاهی با ارشادات سیاسی و مذهبی یک روحانی خاص و خداشناس که بر اساس آموزه های ولایت فقیه ، رژیم پهلوی سرنگون شد وبه جمهوری اسلامی ایران تغییر نام یافت. رهبریت بی نظیر و هوشمندانه بزرگ مرد تاریخ امام خمینی (ره) و پیوند ویژه دینی و مذهبی و تاریخی روحانیت با مردم وضعیت خاصی را پدید آورده و موجب برانگیختن نارضایتی عمومی و گسترش آرمانهای انقلاب اسلامی و روحیه انقلابی و بسیج عمومی و به صحنه آوردن مردم انجامید .و به تفسیر استاد شهید مطهری ، ندای امام خمینی (ره) از قلب فرهنگ و از اعماق تاریخ و از ژرفای روح این ملت بر می خاست . مردمیکه در طول 14 قرن حماسه محمد(ص) ، علی ، زهرا ، حسین و ..... و صدها هزار زن و مرد دیگر را شنیده بودند را در چهره او دیدند و او را آینه تمام نمای فرهنگ خود که تحقیر شده بود تشخیص دادند. امام چه کرده بود . او به مردم ما شخصیت داد هویت واقعی اسلامی آنها را به آنان بازگرداند . انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی ( ره ) که می بایستی آن را در ادامه جریان مبارزه طولانی اسلام و کفر مورد مطالعه قرار داد بدون نقش و عامل محوری دینی – مذهبی به پیروزی نهایی نمی رسید.

نظر شما در مورد دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران چیست ؟

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران منطقه استان گلستان فعلی یکی از محروم ترین مناطق کشور محسوب میشد .اما امروز با نگاهی به شاخص های توسعه این مناطق درطی 35 سال گذشته از توجه روز افزون مسولان این خطه از سرزمین اسلامی ایران را حکایت دارد . انقلاب اسلامی ایران با نگاه عدالت محور فرصت پرداختی  ورسیدگی به نقاط محروم وکمتر توسعه یافته را پدید آورد وتبدیل مناطق محروم به مناطق برخوردار وتوسعه یافته از برکات انقلاب اسلامی ایران وراهبردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که در سایه تلاش وکوشش مسولان ومدیران در بخشهای مختلف دولت در حال تحقق می باشد .بزرگترین خدمت انقلاب اسلامی ایران در این خطه وبخشی از میهن عزیزمان منفک شدن از استان مازندران وبه استانی مستقل در دهه دوم انقلاب اسلامی ایران سال 1376کلید خورد البته با هوشیاری وزحمات فراوان نماینده مقام معظم رهبری جناب آیت اله نورمفیدی  ونمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی ایران اتفاق افتاده است .واز آن پس به بعد روند رشد وتوسعه استان سرعت بیشتری یافت ودرجهت اجرای صدها طرح در کلیه زمینه ها همانند طرح در زمینه های کشاورزی –صنعتی – گردشگری وراه های مواصلاتی ومسکن شهری وروستایی وگازرسانی به مناطق محروم چهره استان عزیزمان گلستان را تغییر داده است . در رزیم گذشته عوامل ونوکران  وابسته به شاه  حدودا20 هزار هکتار از زمین های حاصلخیز منطقه رادر اختیار داشتند.وانان از هیچ قانونی که خودشان تصویب کرده بودند نیز پیروی نمی کردند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تمام آن زمینها به مردم عزیز منطقه واگذار شده است .وآمار منتشر شده استان گلستان حدود 650هزار هکتار زمین کشاورزی دارد ومیزان تولیدات کشاورزی از 800هزار تن درسال 1357 در مدت 30سال یعنی در سال 1388مقدار تولیدات کشاورزی به3/200هزار تن رسیده است .ومهمترین مسئله دیگر درزمینه آموزش عالی می باشد که پیشرفت های زیادی اتفاق افتاده است  .یعنی اینکه از یک آموزشگاه در سال 1357 به 29دانشگاه در حال حاضربه فعالیت آموزشی خود در استان گلستان ادامه میدهند .واز نظر فرهنگی نیز همچنین مثلا رادیو گرگان درسال 1357 زیز نظر وپوشش مرکز مازندران وگیلان پخش میشده است اما بعداز استانی شدن نه تنها مرکز رادیو دراستان گلستان مجزا فعالیت میکند بلکه برنامه های تلویزیونی درشبکه های محلی استان گلستان فعالیت خود راآغاز نموده است .ودر زمینه آب آشامیدنی از 900روستای منطقه گلستان در سال 57 فقط 151روستا آب داشتند ولی هم اکنون 700روستا از شبکه آب آشامیدنی سالم برخوردارند. واز نظر صنایع تا سال 1357 هیچ ناحیه صنعتی فعال درمنطقه گلستان نبوده است ولی هم اکنون 22شهرک صنعتی در ناحیه های صنعتی در حال فعالیت می باشند واز لحاظ معدن 33معدن استخراج زغال سنگ ، صدف کوهی ،کک، ید وسنگ لاشه در حال فعالیت می باشند وخیلی از فعالیتهایی که از عهده گفتارهمه آنها در این وقت اندک نمی توان به زبان آورد .

جایگاه اقوام  از جمله ترکمن های اهل سنت در نظام انقلاب اسلامی ایران کجاست ؟

  واژه قوم وقوم گرایی بیشتر استفاده کاربردی دارد وبرداشت های متفاوتی از آن صورت گرفته است مثلا قوم گرایی فرصت دست یابی به مقامات سیاسی و اداری جامعه و برابری فرصت های اساسی جامعه مانند تحصیلات  وشغلهای مناسب  و امکانات رفاهی در حقوق و امتیازات قانونی آن و برابری در بدست آوردن حقوق مربوط به مشارکت سیاسی و وظایف تشکیل دهنده آن  و تعاریف متنوع دیگری نیز شده که هرکسی اساساً بر ایده و عقاید خود تفسیر نموده اند.

اماواقعیت قومیت و قوم گرایی در جهان امروز ابعاد وسیع و روز افزونی را پیدا نموده است از شگفتگیهای دهه های اخیر ازیک سو باصطلاح جدی شدن شاهد فرایندهای جهانی شدن بازاراقتصادی  وسیاسی وحقوقی هستیم واز سوی دیگر انواع اختلافهای قومی وتاکید بر بنیادی ترین هویت ملی گروهی ووفاداری های قومی در بسیاری از مناطق وکشورهای جهانی توسعه یافته را می بینیم . هنگامی که در می یابیم ناهمگونی وناهماهنگیهای قومی در میان ملل جامعه جهانی عصر حاضر واقعیتی جدی است .دیگر نباید موضوع قومیت در کشورها وملیت های جهان  شگفت آور باشد ولی این مسئله در بسیاری از ملتهای تازه استقلال یافته با محورهایی چون زد وخورد های تجزیه طلبانه و...............در اسیا – افریقا واروپا وحتی در امریکا وسرزمینهایی که سابقا در تحت استعمار بوده اند وجود داشته است .

جمهوری اسلامی ایران در زمره ممالک دارای تنوع اقوام و قومیتهای مختلف محسوب می شود وسرزمین پرآوازه ایران نه تنها در تاریخ های  گذشته خود بلکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی موجب برهم زدن ساختار های اصیل خود توسط جریانهایی واگرا وناهمساز در کردستان وسیستان وبلوچستان وآذزبایجان وترکمن صحرا اتش منازعات قومی را دامن زده وآتش افروخته اند . همانطوریکه مقام معظم رهبری می فرمایند که امروزه انگیزه تحرک قومیتها جدی است .دشمن مشغول تحریکات است .دشمن را نباید دست کم گرفت مراقب باشید این از جمله چیزهای بسیار مهم است احساس می شود دستهایی در جریان هستند  برای اینکه زمام این کاررا از دست دولت خارج کنند .

امروزه دشمنان دین و اسلام در اطراف نظام جمهوری اسلامی ایران گروه هایی چون داعش – تکفیر – النصره و  غیره  دست پروده های صهیونیسم و انگلیس می بینند که نظام اسلامی ودین را نمی شود با حملات نظامی و مسلحانه به زانو درآورد و حتی از بین برد تنها راه مقابله را تفرقه افکنی واختلاف وشکاف بین اقوام را پیشی گرفته اند همانطوریکه چندی پیش از صدا وسیما شنیدیم که تعدادی را درارتباط با داعش در استان گلستان وخوزستان وسیستان ..........توسط اداره اطلاعات شناسایی و دستگیر شده اند .

بررسی چالش های امنیتی و ارائه راهبردهای مناسب برای مقابله با آن تهدیدها به همان اندازه که ضرورتش قطعی وانجام آن لازم است کار دشوار ی نیست. بنابر این تهدیدات امنیت ملی وارائه راهکار مناسب برای مقابله با چنین تهدیداتی علاوه بر وظیفه ملی یک وظیفه انسانی بلکه بعنوان یک تکلیف الهی نیز می باشد .تقویت اقوام وقومیت درکشور جهت انسجام دولت وملت منسجم ویکپارچه کمک میکند تاوضعیت امنیتی آن ثبات بیشتری پیدا بکند.وکشور مان نظام جمهوری اسلامی از لحاظ انسجام اجتماعی و سیاسی از جمله در گروه های قومی از نظر امنیت ملی تا امروز با مدیریت مسئولین کشور و استفاده از شاخص های قوت و غلبه بر صعف های چالش بر انگیز  و ناکامی های موجود در مواقع خاص با موفقیت عبور کرده است و امروزه وظیفه ما وجوانان هوشیارترکمن  با استفاده درست از واژه قومیت باعث جلوگیری از اختلاف با حاکمیت  و انسجام یک پارچگی اجتماعی ورفتار های سیاسی عاقلانه بکوشیم .وبه یاد داشته باشیم که جایگاه ما در نظام جمهوری اسلامی  همانا سرباز نظام وحفظ دستاوردهای  ان بدون مطالبات غیر واقعی وغیر متعارف می باشد .وبدین صورت می توانیم در جهت پشبرد  اهدافمان که همانا توسعه وپیشرفت منطقه  می باشد قدم های اساسی برداریم .

استفاده از نخبه های اهل سنت چه شکلی است ؟

در شهرستان گنبد و منطقه ترکمن صحرا به اشخاص فرهنگ دوست و هنرمند و اساتید و محققان و شاعران زیادی بر می خوریم که منشأ و زمینه ساز تحولات فرهنگی و اجتماعی و قومی ترکمن بوده اند و این افراد و اساتید از خصوصیات ویژه و منحصر به فردی برخوردارند و همیشه تلاش کرده اند که فرهنگ و هنر را بصورت تشکل های اجتماعی که به اهداف و آرمانهای ایده آل که نشأت گرفته از تعالیم بزرگ اسلامی برای حفظ و اعتلای ارزش های فرهنگی و ادبی و قومی ترکمن قدم بر می دارند و در فعالیت های اجتماعی دیدگاه ها و آرمان های شاعر بزرگ و نامدار ترکمن مختومقلی فراغی را سر لوحه خود قرار می دهند. فرهنگ و قومیت ما نشات گرفته از دین و مذهب و ایدئولوژی ماست. اگر قومیت ما از بین برود و یا به انحراف کشیده شود مذهب ما سست خواهد شد و اگر ایدئولوژی ما خدشه دار شود، قومیت ما نابود می شود با وجود روحانیون و طلاب آگاه و روشن حوزه های علمیه در منطقه ما نه تنها قومیت ما از بین نخواهد رفت بلکه با وجود فضای باز سیاسی تقویت نیز خواهد شد .تنها چیزی که ما را بیشتر نگران می کند حذف نیروهای کارآزموده و شایسته ای است که در عرصه های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی فعالیت می کنند. امیدوارم باهمدلی و یکرنگی همه مردم و جوانان عزیز منطقه در دولت اعتدال و تدبیر و امید با چنین اعمالی روبرو نباشیم و قطعا نخواهیم بود . انشاء اله  - اما نخبه ها ، جوانان ترکمن صحرا در تمام زمینه های ورزشی و علمی  فعالیت های بسزایی داشته و دارند و همچنان نام آور بوده اند . درزمینه های ورزشی در رشته والیبال و فوتبال ووالیبال نشسته نام آوران و ستارگان زیادی پرورش یافته و در لیگ های برتربا شگاه ها درحال فعالیتند . و عزیزان اعضای تیم ملی جمهوری اسلامی ایران برای همه شناخته شده است و ستارگان دیگری نیز در ورزش هایی چون دو ومیدانی – کریکت – پرتاب نیزه و .... از افتخارات منطقه ما بوده و هستند. ما آرزومندیم در دولت اعتدال و تدبیر و امید، افتخارات همچنان روز افزون شده و در قله های ترقی از امتیازات ورزشی همانند تحصیل در دانشگاه ها و بورسیه های علمی و ورزشی و ... برخوردار گردند.در زمینه علمی نیز بسیاری از نخبه های  علمی در دانشگاه های برتر ایران ، تهران - صنعتی شریف ،فردوسی مشهد وشیراز واصفهان بعنوان استاد دانشگاه درحال تدریس می باشند وحتی  درجهان در کشورهایی چون آمریکا وکانادا وفرانسه و....با انتشار مقالاتی علمی زبانزد عامه هستند .وهمه اینها جزءافتخارات منطقه واهل سنت می باشند ویکی از سرمایه های نظام انقلاب اسلامی ایران می باشند

نقش وحدت و همگرایی در ا قوام منطقه را چگونه می بینید؟

موقعیت جغرافیایی ومرزنشینی وحاشیه گزینی اقوام بر درجه آسیب زدایی وتهدید آفرینی قومیتها درمسائل  امنیت ملی کشورها  می افزایدواز نظر میزان اجتماعی و چالش های فرهنگی در صورت عدم مدیریت صحیح ، موضوع کلیت  کشور را درزمره کشورهای ضعیف وعقب افتاده قرار میدهد.زیرا هویت های خرده ملی در برابر هویت های  ملی کلان  صف ارایی می کنند وزمینه شکاف طبقاتی بین دولت ومردم ونواحی  مناطق قومیتها را افزایش می دهند. نهایتا جهت برخورد ریشه ای با علل بروز نا آرامی واغتشاش در مناطق قومیت نشین در دوبعد داخلی وخارجی قابل بررسی است .

 درمورد امور داخلی ، تقویت روند تفاهمهای فرهنگی ، تبادل اندیشه ها ،ونهادها ورونق دادن به ارزشهای فرهنگی همانند عزت ، احترام معرفت واعتماد وصداقت ..............در عمل مدنظر قرار گیرد . وتقویت روابط اجتماعی اقوام

در ابعادی چون نزدیک کردن روابط و شدت بخشیدن به مناسبات عاطفی ، زیرا عواملهایی چون سطح پایین سواد یا بی سوادی وپائین بودن آگاهی مردم نیز از دیگر علتهای تهدید است بنده درنماز عید فطر شاهد سه تا ازهموطنان وهمشهریان 11الی 12ساله فرزند دختر در محل درب ورودی عیدگاه ها شاهد بودم که دستهای خودرا به سوی مردم دراز میکردند.این نشانه بیسوادی آن  دختران می باشد اگرآنها دانش آموز بودند قطعا از همکلاسیهای خود خجالت میکشیدند ودست به چنین اعمالی نمی زدند وقطعااگر به همین  روال پیش روند سال اینده تعدا دآنها افزایش خواهند داشت .وریشه بیسوادی فقر خواهد بود وفقر نیز در جامعه  فساد را رواج خواهد داد .وبنابراین یکی از اهداف اولویت دار سیاستهای قومی تقویت روابط فرهنگی وآموزشی می باشد . وهمچنین کاهش نابرابری وتوزیع عادلانه فرصتها وتوسعه اقتصادی وتوزیع عادلانه یارانه ها ومشکلات بیکاری و......... در مناطق های محلی وقومی از ضروریات است. زیرا  مشکلات فوق  همانند سایر مردم مناطق دیگرازدغدغه های انها نیزبوده ونیازمند حداقل نیازهای زندگی می باشند  وبی توجهی وعدم ارائه خدمت به قومیتها از جمله عوامل سلب اعتماد اقوام در زمینه بروز تهدیدات است .

الحمدالله شاهد آن  هستیم که برمشکلات فوق مسئولین مملکتی واقف بوده ودر جهت رفع معضلات از هیچ تلاشی دریغ ننموده اند. وموفق عمل نموده وفائق آمده اند .

در مورد امورات خارجی : کشور های خارجی استعماری از هیچ کوششی برای ازبین بردن حکومتهای راستین واستقلال  یافته فروگذار نیستند ویکی از شگرد های اساسی دشمنان ملتهابه جهت ساختار ویزگیهای جمعیتی کشورها تحریک اقوام  وپشتیبانی از اقلیها قومی میباشد .واز حمایت های سیاسی ومالی ورسانه ای واطلاعاتی با وعده های چون خود مختاری واز تحریکاتی چون حقوق شهروندی بدلیل در اقلیت بودن  در کشورهاوبی توجهی دولت های  مرکزی و از این قبیل تبلیغات  واهی که یکی از تهدیدات قومی وقومیتها است . وبعلت آگاهی واعتقادت راسخ اقوام در ایران اسلامی به دین مبین اسلام وبه رهبریت آگاه وهوشیار نظام جمهوری اسلامی ایران چنین ترفند هایی سازگار نبوده ونخواهد بود .

بهر صورت در سیاست قوم گرایی ضمن توجه به مسائل داخلی وخارجی  با هدف یکپارچه سازی سیاسی واجتماعی واقتصادی و............ در عین حال به رسمیت شناختن واحترام متقابل به تفاوتها وتنوعات قومی وفرهنگی وآسیب شناسی  موارد های ذکر شده بتوانیم در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اتحادملی ومذهبی همانند گذشته گامهای بیشتر واساسی برداریم .وچالش وفرصتهای احتمالی تهدید رابه  فرصتها ی بهینه تبدیل کنیم انشاءاله

مهمترین اقدامات شما بهعنوان یک چهره موثردررابطه با فرهنگ چیست ؟

امروز افتخاربنده این است که بعنوان مشاور مدیر کل میراث فرهنگی وصنایع دستی وگردشگری استان گلستان با جناب آقای مهندس کریمی همکار ی خالصانه ای را داشته ودارم .اینجانب مهندس کریمی را از سه دهه انقلاب بعنوان مدیر توانا فرهنگی نمونه ومخلص وفعال وپرتلاش وفرهنگ دوست ( از جنس خودمان ) می شناسم . واز سال 59-58 که یک از اعضای بنیانگذاران انجمنهای اسلامی وهمکاری با دوستان  درایجاد فعالیت جهاد سازندگی گنبد کاووس بوده ام .از آن تاریخ به بعد فعالیت فرهنگی خودرا درزمینه فرهنگ وهنر اقوام ترکمن  باشرکت در کلاسهای متنوع نزد روحانیون در حوزه های علمیه منطقه وآشنایی کامل با مسائل فقهی ودینی وارتباط مسائل دینی با مسائل فرهنگی شروع کرده وداشته ام وارتباط تنگاتنگی به همراه دوستان فرهنگ دوست با روحانیو ن ومذهبیون وطلبه های فعال حوزه های علمیه داشته ایم .ولی هرگز تا این تاریخ به انسجام ومدیریت نمودن فرهنگ دوستان صادق اقوام ترکمن فکر نکرده بوده ام تا اینکه جناب آقای مهندس کریمی پیشنهاد مشاورت وبررسی کارگروه اقوام ترکمن با شناسایی اشخاص فعال وفرهنگ دوست را نموده که بتوان با هماهنگی های لازم و با فعالیت این گروه آداب ورسوم وپیشینه ترکمن راشناسایی وثبت ملی گردد . از پیشنهاد این موضوع بنده خیلی استقبال نمودم وکار را از یک سال قبل با شناسایی وصحبت با فرهنگ دوستان ترکمن آغاز کرده و20نفر را بعنوان کار گروه اولیه فرهنگی انتخاب واحکام آنان را  در تاریخ 31/02/1395 توسط مدیر کل محترم جنا ب آقای کریمی ابلاغ نموده ایم که درآینده نیز به جمع ما عده ای دیگر اضافه خواهند شد .واین از درایت وهوشمندی جناب آقای مهندس کریمی میباشد.

واین نیز یک تعارف نیست الحق از زمانیکه جناب آقای مهندس کریمی به میراث فرهنگی پا گذاشتند براستی که میراث فرهنگی جان تازه ای گرفته وهرروز ویا هرهفته اخباری را از صدا وسیما ورادیواستا ن گلستان  دررابطه با میراث فرهنگی وگردشگری می بینیم ومی شنویم  واز دور ترین روستای مراوتپه نارلی آجی سو وشهرهای تازه تاسیس فراغی و........... با میراث فرهنگی وصنایع دستی وگردشگری استان گلستان آشنایی کامل پیدا کرده اند واین افتخار بزرگی برای مردم استان گلستان می باشد .

دوستانی که به عنوان کارگروه فرهنگی اقوام ترکمن انتخاب شده اند افرادی دانا -تحصیلکرده – دکتر و مهندس وجوانان وخواهران فرهنگ دوست ترکمن می باشند که عده ای از آنان با 30سال خدمت به فرهنگ ترکمن با نوشتن مقاله وسردبیری مطبوعات ونشر کتابهای فرهنگی به عنوان پیش کسوت در خدمت فرهنگ مردم ترکمن بوده اند و از لحاظ مسائل حاشیه ای از شناسنامه های پاکی برخوردارند .

جناب آقای قره درآخر حرفی وصحبتی دارید درخدمت شما هستیم .

بنده بسیار خوشوقتم که با شما هم صحبت شدم . جنابعالی یکی از سرمایه های ملی جوانان منطقه هستید .هنوز اول کار های فرهنگی وسیاسی واجتماعی شماست .شما جوانان غیور وبخصوص جنابعالی یکی از آن جوانان فعال ومتعصب ومذهبی وبا صداقت هستید وظیفه دارید دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران  وثمره آن را بصورت شفاف ومکتوب وحتی بصور فیلم وسریال های مستند به نسلهای آینده انتقا ل داده تا شاهد جوانان مستعد و پویا با فرهنگ وانقلابی مذهبی درآینده ودر  منطقه امان  داشته باشیم .

                                                                                                                                            بسیار متشکرم

نشریه اقتصاد گلستان      مصاحبه کننده : رستم جرجانی

 

 

 

نظرات درباره این پست

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما در هیچ قسمت از سایت نمایش داده نخواهد شد*

نظر هر کس نشان از تفکر ایشان است پس ما هیچ مسئولیتی در قبال نظر دیگران نداریم.*

آخرین نظرات

سلام دوست بزرگوار... خبری که متنشو بگیری از یک سایت دیگه معمولا منبع را ذکر می کنند... شما چرا قانون اولیه مطبوعا...

سلام دوست عزیز.... منبع خبر را میزدید خوب نبود...این خبری را که کار کردید از یک سایت دیگه گرفتید...پس براساس قانون ...

با سلام وتشکر از مدیر محترم سایت...که پوشش خبری خوبی دادن...احسن به خانم دکتر عایشه اونق انصافا بانویی متدین و دل...

با سلام و خسته نباشید خیلی ببخشید ولی ای کاش بجای گفتن سخن ران ها یکم درمورد خود شخص قادیر گوکلانی مینوشتین که ...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم عظیم قرنجیک این روزها در شرایط پسا تحریم ، اقتصاد کشور روزه...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم (((توجه . توجه : جهت درج در ماهنامه گل صحرا))) عظیم قر...

ح

انشالله شاهد برگزاری بیشتر چنین مراسم هایی در سطح استان و شهر باشیم. آرزوی موفقیت برای قاریان و استادان محترم.

ح

انشالله از هوشش در راه صحیح استفاده کنه!

سلام ممنون خبر جالبی بود. برای این دختر خانوم باهوش آرزوی موفقیت میکنم.

خدا قوت . شماره 9 به بعد در سایت دیده نمیشود.

پیوند های مرتبط

آمار و ارقام سایت

کل بازدید سایت 414800
بازدید امروز 383
بازدید دیروز 1652
بازدید هفته 3713
بازدید ماه 13845